Dnešní večer s pěti světovými premiérami skladeb na Novákovu latinskou poezii předznamená víkendový novákovský maraton. Ten odstartuje v sobotu v 10.30 v Univerzitním kině Scala, kde nabídne do tří odpoledne celkem pět akcí, většinu z nich za symbolické vstupné přímo na místě. Začne Kouzelnými písněmi pro flétnu, hlas a bubínek, v jedenáct pokračuje projekcí Kachyňova kultovního filmu Kočár do Vídně. V jednu po poledni je naplánovaná beseda věnovaná Novákově osobnosti i tvorbě, které se zúčastní obě jeho dcery Dora a Clara a také bratranec, operní pěvec Richard Novák. Ve dvě odpoledne zazní Sonata gemella pro dvě flétny a dvacet minut poté představí muzikolog Martin Flašar přípravovanou knihu Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu.
                                                           

Filharmonie Brno

 

Joannis Novak 100: unikátní víkendový maraton

Dnešní večer s pěti světovými premiérami skladeb na Novákovu latinskou poezii předznamená víkendový novákovský maraton. Ten odstartuje v sobotu v 10.30 v Univerzitním kině Scala, kde nabídne do tří odpoledne celkem pět akcí, většinu z nich za symbolické vstupné přímo na místě. Začne Kouzelnými písněmi pro flétnu, hlas a bubínek, v jedenáct pokračuje projekcí Kachyňova kultovního filmu Kočár do Vídně. V jednu po poledni je naplánovaná beseda věnovaná Novákově osobnosti i tvorbě, které se zúčastní obě jeho dcery Dora a Clara a také bratranec, operní pěvec Richard Novák. Ve dvě odpoledne zazní Sonata gemella pro dvě flétny a dvacet minut poté představí muzikolog Martin Flašar připravovanou knihu Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu.

Ve tři odpoledne začíná hudebně-fyzikálně-chemický workshop pro děti Ukradená vzducholoď a v 15.20 v Café Morgal naproti Scale Novákovo Testamenutm pro sóla, sbor a čtyři lesní rohy.

Hodina tělocviku je připravena na čtvrtou odpoledne do krásné Tělocvičny pod Hradem v Údolní ulici a po velké přestávce s retro svačinou následuje Hodina latiny v atriu Fakulty sociálních studií. Hodina tělocviku? To je recitál skladeb inspirovaných pohybem – Janáček, Martinů, Šostakovič, Satie, Klein, při kterých klavíristku Sáru Medkovou doplní učitelé a studenti Fakulty sportovních studií MU. Hodina latiny v 17.15 představí skladbu Schola cantans s Richardem Novákem, sólisty a Vox Iuvenalis.

V sedm hodin večer se dění přesune do Besedního domu na koncert Jan Novák komorně se čtyřmi skladbami, které kromě Richarda Nováka přednese i dcera Dora v roli klavíristky. Dvě světové premiéry na motivy skladby X Horatii carmina jsou přichystány na 21.30 do Music Labu, hudebního klubu v budově JAMU. A závěr dne? U Královny Elišky. S občerstvením a vínem. A hlavně sborem Vox Iuvenalis a devíti skladbami Servato pede et pollicis ictu. Poprvé zazní v devět večer, podruhé půl hodiny před půlnocí. Poprvé pro ty, kteří se na místo přesunou rovnou z Besedního domu, a pak pro všechny, kdo přijdou z Music Labu.

Jako tečka za mimořádnou akcí se koná v kostele u Jezuitů mše, při které zazní Missa philadelphiae. A ještě dovětek: zájezd do rodiště Jana Nováka, do Nové Říše. Ten se uskuteční následující sobotu 16. října a nabídne prohlídku tamních památek, včetně koncertu v klášteře. Přihlášky prosím posílejte na kristyna.drasilova@filharmonie-brno.cz do pondělí 11. října.

Kompletní program

 
 

Arménské neděle: mystika a velké finále

Hudba postavená na posvátných textech středověkého arménského mystického básníka a kněze Mkrtiče Nagaše. Večer plný spirituality arménské tradiční hudby okořeněné současnými hudebními prvky. Program, který například časopis Rolling Stone označil za „okamžiky naplněné elegancí a meditací“. To je nedělní koncert souboru The Naghash Ensemble, který začíná v 19 hodin v Besedním domě.

Arménská hudba se postará i o festivalové finále. Nabídne reprezentativní průřez arménskou orchestrální hudbou 20. století se třemi naprosto odlišnými skladatelským přístupy. Zazní díla Mansurjana, Terterjana a Chačaturjana. To vše v podání Arménské filharmonie, příští neděli v 19 hodin v Janáčkově divadle.

Vstupenky

 
 

Celovečerní mistrovský klavírní cyklus

Umění variace Antonína Rejchy je nejambicióznějším dílem pro sólový klavír od dob Goldbergových variací J. S. Bacha. Je přehlídkou žánrů a technik vyžadující mistrné zvládnutí nástroje. U nás ho přednese srbsko-americký klavírista, vystudovaný matematik Ivan Ilić.

Ukázka

 
 

Kočár do Vídně s orchestrem na jevišti

Film Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni je dodnes považován za jeden z přelomů kinematografie šedesátých let, a to zejména díky originálnímu převedení stejnojmenné novely Jana Procházky a ojedinělé hudbě Jana Nováka. Spolu s činohrou Národního divadla Brno chystáme světovou premiéru představení, při kterém hraje orchestr přímo na jevišti.

Vstupenky

 
 

Iva Bittová a Árie Evy napsaná přímo pro ni

V neobvyklé pěvecké poloze se představí Iva Bittová s Kytarovým kvartetem Aleph. Nejprve ve světové premiéře Kytarového kvartetu č. 2 „Árie Evy“, kterou pro ni složil brněnský autor František Chaloupka. Coby naivní a romantická postava v ní zpívá texty tradičních liturgických gotických či renesančních forem. Posluchači se mohou těšit také na její podání skadby B. Langa Monadologie XXXI založené na Schubertově písňovém cyklu Zimní cesta.

Vstupenky

 
 

Přidáváme vstupenky na stání

Minimalistický koncert Cello Octet Amsterdam & Maki Namekawa je vyprodaný. Na večer s díly Glasse, Hovhanesse a Zouhara proto přidáváme vstupenky na stání. Pro jistotu upozorňujeme, že koncert má dvě přestávky a trvá přibližně dvě a půl hodiny.

 
 

Mimořádný koncert jako pocta Kutavičiusovi

Tímto koncertem vstoupila Filharmonie Brno do historie. Vrcholná položka festivalu. Nejlepší koncert Moravského podzimu. Takové věty se objevily v titulcích před čtyřmi lety, kdy na Moravském podzimu zazněly Poslední pohanské obřady litevského autora Broniuse Kutavičiuse. Skladatele, který zemřel letos, 29. září. K jeho poctě proto neplánovaně zařazujeme na program festivalu právě jeho Poslední pohanské obřady. S ohledem na naprosto mimořádné posluchačské a odborné ohlasy jsme zvolili toto dílo.

Koncert se koná 16. října ve 21.30 v Červeném kostele. Vstupné dobrovolné na místě. Děkujeme sbormistrovi Michalu Jančíkovi za nastudování tohoto náročného díla, při kterém spojuje sólisty, dva sbory a hudebníky. Koncert se koná pod záštitou J. E. Laimonase Talat-Kelpši, velvyslance Litevské republiky v ČR.

 
 

  

+420 539 092 801   info@filharmonie-brno.cz   www.filharmonie-brno.cz

Filharmonie Brno, příspěvková organizace
Komenského náměstí 534/8, 602 00 Brno, Česká republika