Tak jako je podzim na jižní Moravě neodmyslitelně spjatý s vinobraním, hudební dění patří v této době festivalu Moravský podzim. Letos jeho 51. ročníku, který nabídne to nejzajímavější z celého světa. Ve vinařské terminologii by se dalo říci, že podáváme výběr z hroznů. Pojďte ochutnat spolu s námi, zatím jen první polovinu. Tu druhou vám podrobněji představíme příští pátek.
                                                           

Filharmonie Brno

 

Moravský podzim začíná už v pátek

Tak jako je podzim na jižní Moravě neodmyslitelně spjatý s vinobraním, hudební dění patří v této době festivalu Moravský podzim. Letos jeho 51. ročníku, který nabídne to nejzajímavější z celého světa. Ve vinařské terminologii by se dalo říci, že podáváme výběr z hroznů. Pojďte ochutnat spolu s námi, zatím jen první polovinu. Tu druhou vám podrobněji představíme příští pátek.

 
 

Zahájení s Filharmonií Brno a trojnásobnou držitelkou Grammy

Novák. Schwertsik. Glass. Takový je program pátečního zahajovacího koncertu v Janáčkově divadle. Nemůže začít jinak než Janem Novákem, kterému je z velké části letošní ročník věnován. Konkrétně jeho Filharmonickými tanci, které složil v roce 1956 právě pro brněnskou filharmonii. Orchestru tímto poděkoval za odvahu, když ho coby autora s výrazně protikomunistickými názory uvedl jako představitele nové české tvorby na festivalu Varšavská jeseň. Na Nováka naváží Noční hudby nejžádanějšího současného rakouského autora Kurta Schwertsika. Zazní v české premiéře a za přítomnosti skladatele v publiku. Schwertsik se v názvu díla odvolává na Mahlera i Mozarta, aniž by z nich však citoval. Naopak. Ve skladbě, v níž má každá z pěti vět jiný charakter, zachytil pocity melancholie a nostalgie, například vzpomínáním na Leoše Janáčka nebo vídeňský biedermeier.

V druhé půli večera stane na podiu spolu s orchestrem trojnásobná držitelka Grammy Angélique Kidjo. Stane se hlasem pro nejnovější symfonii Philipa Glasse, která v Česku zazní poprvé před živým publikem. Symfonii č. 12 „Lodger“ zkomponoval Glass přímo pro ni, na texty písní Davida Bowieho. Závažný, důmyslně prokomponovaný orchestrální tok s koncertantně pojatými varhanami, u kterých usedne Christian Schmitt, oprávnil skladatele k nadepsání díla symfonií. Večer řídí šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies.

Vstupenky

 
 

Sibiř, renesance, Francie, mystika

Čtyři nesouvisející slova? Nikoliv. Spojuje je pojem „soubor“. Právě výše zmíněné okruhy mají totiž ve svém emblému špičkové soubory, které se představí na festivalu. První z nich se řadí k tuvinským Huun-Huur-Tu, kteří vystoupí 2. října v Boby centru. Čtyřčlenný soubor se snaží vzkřísit hrdelní sibiřský zpěv, kterým zpívali původní obyvatelé sibiřské tajgy. Svůj zpěv doprovázejí hrou na tradiční nástroje, takže jejich vystoupení je možné přirovnat k lexikonu hudebního napodobování, ve kterém jsou zvuky přírody převáděny do hudebních obrazů.

Renesance? To je klíčové slovo pro nedělní odpoledne, kdy ve svatojakubském kostele zazní Renesanční moteta, jako součást vícesborových nešpor v podání čtyř pěveckých sborů.

Le Poème Harmonique přivezou do Brna tradiční francouzské písně 15.–19. století. Soubor zde představí program Na palácových schodech, se kterým získal mezinárodní renomé a který nadšeně přijímají posluchači a kritici. Co skladba, to mistrovské dílo a součást francouzského kulturního dědictví.

Arménskou linku festivalu obohatí i soubor The Naghash Ensemble. Program postavený na posvátných textech středověkého arménského mystického básníka a kněze Mkrtiče Nagaše nabízí spiritualitu arménské tradiční hudby kořeněnou současnými hudebními prvky. A k tomu nadšené recenze. Radio BR Klassik: „… velmi dojemná kombinace arménské lidové a duchovní hudby a soudobé klasiky…“ Časopis Rolling Stone: „… okamžiky naplněné elegancí a meditací…“ Festival Trans Musicales: „… duchovní krása této hudby v nás podněcuje směsici radosti a extáze…“

Kompletní program

 
 

Klavírní recitál Jakuba Sládka

Skladby čtyř autorů žijících v emigraci, čtyř vynikajících klavíristů. Hudební miniatury tanečního charakteru a poetického vyznění lemovány dvěma velkými sonátami. Silná inspirace domovinou: folklorem i velikány české a ruské národní školy. To je recitál mladého klavíristy Jakuba Sládka, který se uskuteční v Besedním domě ve čtvrtek 7. října. Na programu je Martinů Sonáta pro klavír, Elegantiae tripudiorum Jana Nováka, Metnerovy Pohádky a Rachmaninova Klavírní sonáta č. 2. Koncert mladého brněnského klavíristy ověnčeného mezinárodními cenami bude zaznamenávat Český rozhlas Vltava. Do své koncertní řady Top Young Performers Series si ho vybralo také Euroradio.

Vstupenky

 
 

Unikátní novákovský maraton

Volební víkend? Určitě ano, ale nejen. Pro nás bude spíše novákovský. Připravili jsme unikátní hudební maraton Joannis Novak 100. Od pátečního večera do nedělního dopoledne se odehraje bezpočet koncertů na netradičních místech, třeba v tělocvičně pod Špilberkem, projekce Kočáru do Vídně, přednášky a besedy – například s Novákovou dcerou, klavíristkou Dorou a bratrancem Richardem, známým brněnským operním pěvcem. Oba mimochodem vystoupí v sobotu v Besedním domě při komorním koncertě.

Podrobný víkendový program

 

 
 

Co je potřeba pro vstup na koncerty?

S ohledem na aktuální opatření vás při nákupu vstupenky požádáme o telefonní či e-mailový kontakt.

Při vstupu na koncert se musí každý návštěvník prokázat:

národním certifikátem o provedeném očkování, že u očkování uplynulo

1.

od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka, nebo

2.

od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců,

lékařským dokladem o prodělání Covid 19, od něhož neuplynulo více než 180 dní,

klinicky provedeným POC antigenním testem s negativním výsledkem ne starším než 72 hodin nebo PCR testem na starším než 7 dní. U těchto testů je potřeba potvrzení z místa, kde vás testovali.

Žádné z výše uvedeného nebudeme požadovat u dětí do 6 let, je ovšem potřeba prokázat věk dítěte pomocí jeho karty zdravotní pojišťovny.

Poprosíme ještě, abyste celou dobu akce měli nasazený respirátor. Pokud zapomenete, nevadí, budou k dostání na místě.

Před koncerty v Janáčkově divadle pro vás zjišťujeme možnost testování na místě, výsledek dostanete do 15 minut, je potřeba se předem rezervovat.

Rezervace testu

 

 
 

  

+420 539 092 801   info@filharmonie-brno.cz   www.filharmonie-brno.cz

Filharmonie Brno, příspěvková organizace
Komenského náměstí 534/8, 602 00 Brno, Česká republika