I letos zůstává Mezinárodní hudební festival Špilberk věrný své tradici. Tedy nabídce rozdílných hudebních žánrů a stylů, jejich vzájemnému křížení a odlehčenému programu, na který chce pořádající Filharmonie Brno nalákat i posluchače, kteří jinak na klasickou hudbu příliš nechodí. Živé koncerty na velkém nádvoří Špilberku letos nabídne dvaadvacátým rokem.
                                                           

Filharmonie Brno

 

I letos zůstává Mezinárodní hudební festival Špilberk věrný své tradici. Tedy nabídce rozdílných hudebních žánrů a stylů, jejich vzájemnému křížení a odlehčenému programu, na který chce pořádající Filharmonie Brno nalákat i posluchače, kteří jinak na klasickou hudbu příliš nechodí. Živé koncerty na velkém nádvoří Špilberku letos nabídne dvaadvacátým rokem.

 
 

Hrubá Hudba

Spojením nu-jazzové kapely Lesní zvěřHorňácké muziky Petra Mičky, tedy projektem Hrubá Hudba festival odstartuje už zítra. Spolupráce obou uskupení sahá do roku 2009, kdy Mičkovci hostovali na debutovém albu kapely Jiřího Hradila. „S koncertní podobou projektu interpreti přinášejí originální prolínání na první pohled dvou zcela rozdílných hudebních světů, které v moravském hudebním prostředí dosud nemá obdoby,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Vstupenky

 
 

Kultovní Mafia s Markem Vašutem

O tři dny později se posluchači přenesou mezi gangstery. Do počítačové hry Mafia a Mafia II. Právě ze skladeb a hudebních motivů těchto mezinárodních herních kultů je totiž sestaven program večera doplněný o příběhovou vizualizaci z dílny GameDev Area. Zazní standardy Ellingtona, Reinhardta či Goodmana stejně jako autorská hudba provázející obě série. „Dvě historické hudební periody propojil svým aranžmá tubista Filharmonie Brno Petr Jirák. O úvod koncertu se slovem postará Marek Vašut, dál už bude podium patřit našemu orchestru pod taktovkou Chuheie Iwasakiho,“ informoval dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Vstupenky na koncert jsou již vyprodány, zůstává posledních pár na stání.

Vstupenky na stání

 
 

Bromův big band s Ewou Farnou

Sté výročí narození velké brněnské osobnosti připomene třetí festivalový koncert, která se koná v úterý 17. srpna. Rozhlasový Big Band Gustava Broma při něm doplní zpěvačka Ewa Farna. „Americký časopis DownBeat zařadil Bromovo seskupení mezi deset nejlepších big bandů světa. Na jeho koncertech hostovaly největší hvězdy jazzu i popu jako třeba Dizzy Gillespie, Diana Ross nebo Ray Charles,“ zdůraznila Kučerová. Brom patřil mezi mezinárodně uznávané osobnosti, kromě toho, že vedl svůj big band byl také zpěvákem, textařem a skladatelem.

Vstupenky

 
 

Filharmonie Brno s šéfdirigentem

Závěrečný koncert festivalu patří Filharmonii Brno a jejímu šéfdirigentovi Dennisi Russellu Daviesovi. V první půli zazní Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, po přestávce pak Dvořákovy Symfonické variace a Janáčkův Taras Bulba. Brahmsovo výrazně živelné dílo přednesou dvě mezinárodně uznávané sólistky: třiatřicetiletá houslistka Chloë Hanslip a čtyřiadvacetiletá violoncellistka Laura van der Heijden. První z nich coby někdejší zázračné dítě debutovala jako čtrnáctiletá na BBC Proms a o tok později už hrála s orchestry jako sólistka. Druhá se v patnácti letech stala vítězkou soutěže BBC mladých hudebníků a v jednadvaceti vydala první sólové album, které posbíralo mnoho prestižních cen.
Skladbou, která festival uzavře, je Janáčkova rapsodie pro orchestr Taras Bulba. „Letos v říjnu uplyne přesně sto let od doby, kdy v Brně zazněla ve světové premiéře,“ upozornil Mikeš s tím, že spolu se Sinfoniettou patří k Janáčkovým nejproslulejším symfonickým dílům.

Vstupenky

 

 
 

Všechny koncerty začínají na velkém nádvoří ve 20 hodin. Při vstupu se návštěvníci musejí prokázat jedním ze tří aktuálně platných způsobů: ukončeným očkováním starým nejméně 14 dnů, dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech nebo PCR (7 dnů) či antigenním testem (72 hodin) z certifikovaného zdravotnického zařízení. „Maximálně posílíme kapacity u vstupů, je ale možné že i tak se kvůli kontrole budou tvořit fronty. Předem tedy prosím všechny posluchače o shovívavost, budeme se samozřejmě snažit, aby vše plynulo hladce,“ podotkla Kučerová.

Vstupenky jsou k dostání online na filharmonie-brno.cz, v předprodeji v Besední ulici a budou také na místě před konáním akce. Na koncert Mafia jsou k dispozici už pouze vstupenky na stání, které se uvolnily do prodeje po vyprodání míst k sezení.

 
 

  

+420 539 092 801   info@filharmonie-brno.cz   www.filharmonie-brno.cz

Filharmonie Brno, příspěvková organizace
Komenského náměstí 534/8, 602 00 Brno, Česká republika