19. 9. 2019, 19.00. Mimořádná devítková souhra, že? Je to datum a čas zahajovacího koncertu naší 64. sezony. Vstoupíme do ní Brahmsovou Symfonií č. 1, která bývá označována jako Beethovenova Desátá, a rodila se dlouhých čtrnáct let. Orchestr povede Dennis Russell Davies, který takto zároveň začne svoji druhou brněnskou sezonu v pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele.
                                                           

Filharmonie Brno

 

Zahájení s Elisabeth Leonskou

19. 9. 2019, 19.00. Mimořádná devítková souhra, že? Je to datum a čas zahajovacího koncertu naší 64. sezony. Vstoupíme do ní Brahmsovou Symfonií č. 1, která bývá označována jako Beethovenova Desátá, a rodila se dlouhých čtrnáct let. Orchestr povede Dennis Russell Davies, který takto zároveň začne svoji druhou brněnskou sezonu v pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele. Na podiu přivítá Elisabeth Leonskou, následovnici velké tradice ruské klavírní školy 20. století. V jejím podání zazní Bartókův Klavírní koncert č. 3 s bravurním sólovým partem. Dílo plné nostalgie a lásky patří k nejhranějším a nejoblíbenějším klavírním koncertům 20. století. Sedmiminutová skladba DA. MA. SHI. E (Trompe d´oeil) slavnostní večer uzavře. Pochází z pera světoznámého skladatele Joe Hisaishiho, který proslul spoluprací s režisérem animovaných filmů Hayao Miyazakim. Jeho hudbu můžete znát například ze snímků Cesta do fantazie, Princezna Mononoke nebo Zámek v oblacích.

Vstupenky

 
 

Začíná 50. Moravský podzim

Další devítková souhra. 29. 9. 2019, 19.00. Tou začíná jubilejní ročník festivalu Moravský podzim. Zahájí jej opera Philipa Glasse Einstein na pláži, ve které se role vypravěčky ujme americká písničkářka Suzanne Vega. Jedná se o čtyřhodinové dílo, při kterém mizí hranice mezi jevištěm a hledištěm, a dveře do sálu zůstávají otevřené, aby mohli posluchači volně vcházet a vycházet. Další moravskopodzimní koncerty hledají nové impulzy v kořenech festivalu – v tvorbě Bohuslava Martinů, v zaměření na francouzskou hudbu i v připomínce mnohých výročí a vyvrcholí společnou dirigentskou oslavou Petera Eötvöse a Dennise Russella Daviese na podiu Besedního domu.

Program festivalu

 
 

Filharmonická přípravka pro děti

Otevíráme roční hudební kurz, který připraví děti od pěti do sedmi let na přijímací zkoušky a první rok v Základní umělecké škole. Práce s rytmem, intonací, hudební pamětí a různými nástroji jsou na programu každý čtvrtek odpoledne v Besedním domě. Začínáme 18. září. Ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena spouštíme také oblíbené workshopy pro děti od tří do šesti let, při kterých se kromě hudby dotkneme například logopedických cvičení. Abyste měli přehled, co vše pro děti děláme, podívejte se na náš nový facebookový profil s názvem Více hudby.

Edukace

 
 

Září na cestách

Kromě zahajovacího koncertu sezony si nás brněnští posluchači tento měsíc příliš neužijí. O to víc jsme ale slyšet jinde v republice. Zahájili jsme Svatováclavský hudební festival v Ostravě, právě dnes hrajeme ve Valdštejnské zahradě, kde s The Plastic People of the Universe slavíme výročí svatořečení Anežky České a také sametové revoluce. Stejný projekt zopakujeme o den později v Bratislavě. V pátek 13. 9. hrajeme na slavnostním koncertu ke 100 letům Králova Pole, část orchestru míří stejný den do Českých Budějovic na Hudební slavnosti Emy Destinové a 21. září hrajeme pod taktovkou Tomáše Netopila na festivalu Musica Holešov. Máte-li cestu kolem, přijďte si nás poslechnout.

Zářijový program

 

 
 

  

+420 539 092 801   info@filharmonie-brno.cz   www.filharmonie-brno.cz

Filharmonie Brno, příspěvková organizace
Komenského náměstí 534/8, 602 00 Brno, Česká republika