Absolutní vítězka Talentmánie, držitelé Grammy, filmová hudba a nový fenomén ve světě klasické hudby. To jsou čtyři koncerty, které letos nabídne Mezinárodní hudební festival Špilberk. Pořádáme ho dvacátým rokem. Jako tradičně se na velkém nádvoří hradu uskuteční čtyři koncerty a dva kinokoncerty. Letos v termínu od 14. do 22. srpna.
                                                           

Filharmonie Brno

 

Mezinárodní hudební festival Špilberk 2019

Absolutní vítězka Talentmánie, držitelé Grammy, filmová hudba a nový fenomén ve světě klasické hudby. To jsou čtyři koncerty, které letos nabídne Mezinárodní hudební festival Špilberk. Pořádáme ho dvacátým rokem. Jako tradičně se na velkém nádvoří hradu uskuteční čtyři koncerty a dva kinokoncerty. Letos v termínu od 14. do 22. srpna.

 
 

Zjevení. Mladá sopranistka Janečková a její mimořádný talent

Festival zahájí 14. srpna jedenadvacetiletá sopranistka Patricia Janečková. Absolutní vítězka soutěže Talentmania připravila árie z oper a operet, například Berlioze, Lehára, Offenbacha nebo Dvořáka. „Pod taktovkou Risto Joosta ji doprovodí náš orchestr. O pár dní později program zopakujeme na velkém open air koncertu v Berlíně,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Na operním jevišti se Janečková poprvé objevila už v devíti letech, jako dvanáctiletá vyhrála soutěž Talentmánia, o čtyři roky později se stala absolutní vítězkou prestižní soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“.

Patricia v Talentmánii
Vstupenky

 
 

Světová legenda klezmeru poprvé v Brně

Velké nádvoří Špilberku opanují 15. srpna The Klezmatics, světová legenda klezmeru. „Můžeme se těšit na vynikající koncert, kapela totiž získala v roce 2006 ocenění Grammy,“ zdůraznil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. V názvu skupiny, která vznikla v roce 1986, se skrývá narážka na tehdy známou punkovou kapelu Plasmatics. „A něco z punkově neortodoxního přístupu v sobě tvorba The Klezmatics zcela jistě má. Ostatně řada jejich písní má politický podtext, mnohé varují před nebezpečím zneužívání náboženství k šíření nenávisti, jiné se týkají například homosexuality nebo pocitů navozených marihuanou. Jejich poslední studiové album z roku 2016 Apikorism/Heretics je věnováno všem heretikům, zpochybňovačům velkých pravd,“ řekl muzikolog Matěj Kratochvíl. Ačkoliv se členové skupiny učili žánru z nahrávek předválečných mistrů, nejde jim o muzeální rekonstrukci hudby, ale o její oživování v novém kontextu. Zároveň nechtějí prezentovat klezmer jako pouhou hudbu k radostnému křepčení, ale také jako prostředek k vyjádření názorů.

Poslechněte si
Vstupenky

 
 

Kinokoncerty a pocta Miloši Formanovi

Kromě klasických koncertů jsou již tradičně připraveny i dva kinokoncerty z velkých světových scén. První z nich 18. srpna mimo jiné se sopranistkou Aidou Garifullinou nebo klavíristou Daniilem Trifonovem ze Zakázaného města v Pekingu, druhý, o den později, s Jonasem Kaufmannem z berlínské Waldbühne.

Na dva večery naváže 21. sprna program s názvem Pocta Miloši Formanovi. Posluchači se mohou těšit na hudbu z jeho filmů, například Vlasy, Amadeus, Ragtime, Muž na měsíci nebo Přelet nad kukaččím hnízdem. Skladby v podání sólistů, a Českého národního symfonického orchestru doprovodí projekce ze zmíněných filmů.

Vstupenky

 
 

Janoska Ensemble: mistrovský, improvizace, radost

Závěrečný večer 22. srpna patří čtveřici Janoska Ensemble, kteří vyprodávají světové koncertní síně a sklízejí ovace za svůj nový pohled na klasickou hudbu nazývaný Janoska style. Ten je postavený na mistrovské hře s improvizací a prvky jazzu nebo latiny. „Jejich zvuk v kombinaci s naprostou virtuositou je unikátní. Nápadité aranže přinášejí velmi inovativní a osvěžující přístup ke koncertování,“ okomentoval Janoska style například violoncellista Mischa Maisky. Čtveřice slovenských hudbeníků, která je trvale usazena ve Vídni, zahraje za doprovodu Filharmonie Brno.

Janoska style
Vstupenky

 

 
 

Všechny akce se konají na velkém nádvoří hradu Špilberk. Koncerty začínají ve 20:00, kinokoncerty o půlhodiny později. Vstupenky stojí od 290 Kč, k dostání je také výhodné abonmá na celý festival.

Každému, kdo si koupí vstupenku, nabízíme slevu 20 % na zahajovací koncert sezony s Elisabeth Leonskou. Stačí v našem předpodeji říct, že odebíráte náš newsletter.

 
 

  

+420 539 092 801   info@filharmonie-brno.cz   www.filharmonie-brno.cz

Filharmonie Brno, příspěvková organizace
Komenského náměstí 534/8, 602 00 Brno, Česká republika