Vážení hudební přátelé,

stále častěji slýchám od posluchačů, jak mají rádi naše koncerty, atmosféru, náš orchestr, a že by je potěšilo, kdyby nám mohli být blíže. Že milují klasickou hudbu, že je fascinuje chod takového tělesa, jakým je Filharmonie Brno, a velmi je láká nakouknout do zákulisí. Na předvánočním setkání Fanklubu jsme se sešli s americkou hobojistkou Janeen Gilliam, která se zamilovala na našeho orchestru a velmi poutavě nám vyprávěla o americké praxi dobrovolníků v kultuře. Dle skvělých reakcí přítomných členů jsme zjistili, že by tato americká inspirace mohla být lehce přenositelná i k nám. Jejím principem je totiž pocit přináležitosti k umělecké instituci, která je součástí našeho života, které si vážíme a které bychom chtěli nějakým – jakýmkoli – způsobem pomoci. Každá, i ta zdánlivě nejmenší přiložená ruka se totiž počítá.

Hodně jsme o tom s kolegy přemýšleli… a pokud dovolíte, ráda bych vám představila naši vizi „Filharmonických dobrovolníků“, tedy nového společenství, které by navázalo na stávající Fanklub, ale bylo s orchestrem propojeno mnohem těsněji než doposud. Jeho členy bychom vtáhli do dění ve filharmonii a budou-li mít čas a chuť, tak i do chodu instituce. Rádi bychom fungovali jako jedna velká rodina na principu my vám/vy nám. Jak konkrétně?

 
 

My vám

setkání s hudebníky orchestru i našimi uměleckými hosty

prohlídka veřejně nepřístupných prostor Besedního domu

účast na neveřejných zkouškách orchestru

pozvání na interní zahájení a zakončení sezony

možnost příspěvků na „dobrovolnický blog“ nebo do našeho newsletteru

veřejné poděkování na webu, facebooku či v programu koncertu

Vy nám

péče o Besední dům (péče o foyer, vánoční výzdoba)

technická pomoc (číslování sedadel, rovnání židlí)

odborná pomoc (korektury textů, menší překlady do cizích jazyků, pomoc v notovém archivu)

staňte se námi (průvodcovství Besedním domem při Brněnské muzejní noci, organizace besed před koncertem)

péče o hosty a umělce (doprovodit je cestou z nádraží k hotelu, provést je Brnem)

 
 

Netoužíme po tom, aby měl náš „nový fanklub“ stovky členů. Stojíme ale o všechny, kdo to myslí upřímně. Líbilo by se nám, kdyby skupina měla svoji strukturu, kdyby nabídka pomoci byla odpovědná, ale vždy dobrovolná. Představujeme si přátelské, samostatné společenství, které není řízeno námi, ale nabízí svou ruku.

Pokud se vám naše myšlenka zamlouvá a chcete se k nám přidat, přijměte prosím moje srdečné pozvání na setkání, které se uskuteční 8. března 2019 od 16.00 do 17.30 v sále Besedního domu. Na tomto setkání bychom vám stručně představili naši vizi a ideu fungování Filharmonických dobrovolníků. Zároveň byste se přímo na místě mohli zaregistrovat a sami si zvolit ty, kteří vás budou zastupovat. Máte-li zájem přijít na setkání, stačí odpovědět na tento e-mail, případně napsat na info@filharmonie-brno.cz.

Marie Kučerová

Těším se na setkání s vámi. S těmi, kdo nás mají rádi a bez kterých by naše práce neměla smysl.

Marie Kučerová,
ředitelka Filharmonie Brno

 
 

  

+420 539 092 801   info@filharmonie-brno.cz   www.filharmonie-brno.cz

Filharmonie Brno, příspěvková organizace
Komenského náměstí 534/8, 602 00 Brno, Česká republika