Úvodní slovo…

Milí hudební přátelé,
po horkém létě je tu nová sezona. Pro náš orchestr sezona přelomová. Jak mnozí víte, na šéfdirigentský stupínek se postaví maestro Dennis Russell Davies, který se zároveň stává uměleckým ředitelem Filharmonie Brno. Věříme, že jeho mezinárodní věhlas odstartuje u nás novou éru, stejně tak jako nový koncertní sál, jehož podobu představí v následujících dnech mezinárodní projekční tým a vtiskne tak konkrétní podobu letitému snu všech hudbymilovných Brňanů.

Dovolte tedy, abych vás srdečně pozvala na koncerty v nové sezoně, zejména pak na inaugurační, který se koná v úterý 18. září v sále Stadionu.

Vaše Marie Kučerová,
ředitelka Filharmonie Brno

 
 

Rekordní festivaly

Mezinárodním hudebním Festivalem Špilberk jsme na konci srpna definitivně uzavřeli naši 62. sezonu. A mimořádně úspěšně: večery na Špilberku letos navštívilo nejvíce posluchačů za posledních sedm ročníků – a to navzdory nižšímu počtu koncertů než v minulých letech. Rekordy si připsaly i další dva klíčové festivaly, které jsme ve skončené sezoně pořádali: Moravský podzim a Velikonoční festival duchovní hudby. Na Špilberk letos zavítalo 3102 posluchačů a průměrná návštěvnost se tak vyšplhala na 83 %. U Moravského podzimu jsme se dostali na 4028 posluchačů s návštěvností 78 % a velikonoční koncerty si přišlo poslechnout 2219 posluchačů, koncerty byly navštívené v průměru z 81 %.

Více informací

 
 

Dramaturg Vítězslav Mikeš rytířem

Vítězslav Mikeš, dramaturg Filharmonie Brno, získal na od litevské prezidentky Dalii Grybauskaite rytířský kříž Řádu za zásluhy Litvě. „Litva je malý národ, který si váží a dokáže ocenit, když se o něj někdo zajímá. Pro mě osobně je to velká pocta a radost, výsledek více jak dvacetiletého zájmu o tuto zemi, její historii a kulturu,“ řekl Mikeš. Ocenění získal 6. července, kdy Litva slaví státní svátek, kterým si připomíná korunovaci svého prvního a jediného krále Mindaugase.

„Jsme hrdí na toto ocenění. Je pro nás čest, že máme ve svém týmu takovou osobnost,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. S litevskou hudbou se posluchači mohli setkat při loňském Moravském podzimu, kdy v Červeném kostele zazněly Kutavičiusovy Poslední pohanské obřady, v druhé půli pak Kabeláčova 8. symfonie Antifony.

Koncert, který se v jeden večer konal ve dvou kostelích, označili kritici za jeden z těch, který vejde do dějin. Další ukázka litevské tvorby je připravena v nové sezoně. V Besedním domě zazní 7., 8. a 9. listopadu Čiurlionisova symfonická báseň V lese, navíc pod taktovkou mladé a mezinárodně respektované litevské dirigenty Giedrė Šlekytė.

 
 

Inaugurační koncert nového šéfdirigenta

Dennis Russell Davies, nový šéfdirigent a umělecký ředitel, se ujme své funkce 18. září a to inauguračním koncertem, který se koná v sále Stadionu.

„Inaugurační koncert přináší dvě velmi zajímavá a vzájemně odlišná díla. John Adams – jeden ze skutečně velkých žijících amerických skladatelů, dirigent, s nímž se znám přes 40 let a s nímž jsem mnohokrát spolupracoval – napsal před mnoha lety skvělou orchestrální skladbu, která se jmenuje Harmonielehre. Je to nádherná pocta velké tradici středoevropské hudby, nahlížené z perspektivy amerického skladatele, prodchnutého zvuky naší země. Chtěl jsem ji zkombinovat způsobem poněkud neobvyklým, neboť jedna z věcí, na něž se chci v Brně jako šéfdirigent soustředit, je provést a nahrát všechny Dvořákovy symfonie, a říkal jsem si, že začnu na začátku. Začnu s mladým, velmi talentovaným, velmi nadaným, ale v mnoha ohledech ještě nedostatečně sebejistým mladým skladatelem. Tedy Dvořákovou Symfonií č. 1. „Zlonické zvony“. Srdečně zvu všechny posluchače.“ Dennis Russell Davies

Vstupenky

 
 

Předehra Moravského podzimu 2019

Ochutnávka 50. ročníku Moravského podzimu 2019 - to je koncert, který se chystá na 20. října do Besedního domu. Špičkový německý soubor Akamus, tedy Akademie für Alte Musik Berlin, posluchačům představí koncertní provedení opery Orfeo ed Euridice. „Jsou to skutečné hvězdy, v interpretaci barokních oper patří jednoznačně k nejlepším na světě,“ zdůraznila ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že hudebníci hrají na barokní nástroje, případně na jejich dokonalé repliky, díky čemuž se posluchači mohou přenést o bezmála tři století zpět.

Slavnou operu Christopha Willibalda Glucka, která ztvárňuje příběh lásky z řeckých pověstí, bude v Brně řídit místním publikem oblíbený Alexander Liebreich. „Soubor vystupuje v České republice jen vzácně, věřím, že o to větší to bude zážitek. Hlavní role Orfea, Eurydyky a Amora zazpívá barokní elita – Sonia Prina, Roberta Mameli a Marie-Sophie Pollak,“ doplnila Kučerová.

Vstupenky

 

 
 

Náš dramaturg Jiří Beneš slaví 90 let

Je živoucí pamětí Filharmonie Brno, její chodící encyklopedií a neodmyslitelnou součástí. Jiří Beneš, který slaví 24. září krásných 90 let. Absolvoval konzervatoř, JAMU a Filozofickou fakultu na Masarykově univerzitě. U orchestru je od jeho založení – ostatně jako violista hrál vůbec první koncert filharmonie na Stadionu v roce 1956 (a pak desítky a desítky dalších). Celý život je dramaturgem – nejen filharmonickým, ale také mnoha festivalů, některé z nich spoluzakládal. Kromě toho má za sebou bohatou publicistickou a pedagogickou činnost. Je držitelem několika ocenění: Premio Quartetto Italiano 1965, Smetanova medaile 1978, Premio ´900 Musicale Europeo (Neapol 1988), Cena České hudební rady 2002, čestný člen Filharmonie Brno 2006, Cena města Brna 2010.

Jirko, přejeme ti hodně zdraví a jsme rádi, že jsi tu s námi!

 
 

  

+420 539 092 801   info@filharmonie-brno.cz   www.filharmonie-brno.cz

Filharmonie Brno, příspěvková organizace
Komenského náměstí 534/8, 602 00 Brno, Česká republika